top of page
  • Yazarın fotoğrafıthemuhm

Hiç bir şey yapmama hali

Fransız düşünür Jean-Jacques Rousseau doğa içinde yalnızlığın ve kendine dönme eyleminin öneminin altını çizerken bu esnalarda kurulan düşlerin insanın düşünsel yaratımının özü olduğunu belirtir.


Hiç bir şey yapmama hali tembellik yapma ya da üretken olmama hali ile karıştırılsa da aksine sessiz bir boşlukta belki doğanın içinde ya da koltukta otururken; fiziksel bir aktivede bulunmadan yeni fikirlerin üretilmesi durumudur.


Hollandalılar bu durumu “hiçbir şey yapmama sanatı” diğer bir deyişle “Niksen”olarak tanımlarlar. Hiç bir şey yapmadan oturdukları, belki müzik dinledikleri ya da pencereden dışarıya baktıkları anlarda uyguladıkları bu sayede zihinlerini rahatlattıkları, günün stresini ve yoğunluğunu uzaklaştırdıkları bir rahatlama şekli.


Yalnız kaldığımız anlarda mutluluğu, varoluş amacımızı ve kendimizi sorgularız. Zaman zaman bu durum bizi melankolik bir hale soksa da aslında kendi dünyamızın kapılarını aralamak ve olduğumuz kişiyi tüm yönlerimizle tanımak için mükemmel fırsatlar sunar. Hiç bir şey yapmadan boşlukta durduğumuz o anlar farkındalıkların yaratıldığı müthiş dönemlerdir.


Öyle olacak ki Hollandalılar durdukları bu dönemde üretkenliğin arttığını, farkındalıkların geliştiğini, farklı bakış açıları kazandıklarını ve yeni fikirler ürettiklerini farketmiş ve faydasını yaymak için de böyle bir akım başlatmışlar: Hiç bir şey yapmama sanatı..

….


Dikkat etmişsinizdir. Kimi kullanıcıların whatsapp durumunda “meşgul” yazar. Gerçek hayatta alnımızda öyle bir yazı yazılı olsa belki de bir çoğumuzda “meşgul” durumunu okuyabilirdik. Fiziken karşımızdadır ama bilinç olarak o anda ve bizimle değildir.


İşte tam o anlarda, bilinçle varolamadığımız anlarda zihinsel, bedensel ve ruhen orada olabilsek ve o aklımızdan geçen diğer düşünceleri “hiç bir şey yapmama” zamanımıza ertelesek… Bir DURSAK…

O zaman enerjimizi boşa harcamamış hem de kaliteli zaman geçirmiş oluruz.


O andan ertelediğimiz düşünceleri hiç bir şey yapmama zamanımızda, belki doğada zaman geçirirken belki koltukta otururken ya da bomboş bir duvara ya da pencereden dışarı bakarken sessizlikte düşünsek, değerlendirsek ya da tartsak… Dinlenmiş ve farkındalığı yüksek bir bilinçle daha yaratıcı, daha çözüm odaklı ve daha verimli oluruz.


Haydi şimdi dur ve hiç bir şey yapmama halini

kendi hayatına uyarla..


Hollandalıların hiç bir şey yapmama akımına bırak kendini…


Hiç bir şey yapmama halini hayatına uyarlaman için bir kaç tavsiye:


1. Kendine zaman ayır ve doğada tek başına yürüyüşe çık.

2. Sana uyarıcı gelen ve odaklanmanı engelleyecek telefon, tablet ve televizyonu kapat.

3. Odaklanmanı artıracak enerjisini sevdiğin mumları ve tütsüleri yak.

4. Biri sana ne yaptığını sorduğunda özgüvenle şuan hiç bir şey yapmıyorum diyebil ve onu alanından uzaklaştır. Çünkü bu harika bir beceri….


Aynı sen gibi…. Farkındalık yolculuğunda güzellikler seni bulsun.


Sevgiyle kal…

Aslı Hizal

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kış Esintisi

BEDENİMİZ kışın kendini farkında olmadan nasıl da saklar.. Başımız bereye, ellerimiz eldivenlere, ayaklarımız botlara, vücudumuz kalın montlara gizler kendini… O kalın kıyafetlerin altında hareketini

댓글


bottom of page