top of page
  • Yazarın fotoğrafıthemuhm

Eğer Hayatının Geri Kalan Vaktini Bilseydin…

Eğer hayatının geri kalan vaktinin ne kadar olduğunu bilseydin neyi daha farklı yapardın?


Hayatta hepimiz bir amaç için geldik, zaman zaman önümüzde koca bir ömür var desek de aslında her birimizin kısıtlı zamanı var.


Bir başkası için yaşamayız ya da başkaları ne der endişesiyle bir başkası gibi de yaşamayız. Bugün mutlu etmeye çalıştığın kişi ya da kişiler yarın yanında olamayabilir. Çünkü herkesin bir yolculuğu var.


Önceliğin kendin olmak ve kendi amacını bulmak olsun. Japonlar bunu İKİGAİ olarak tanımlar. Sabah seni uyandıracak amacını keşfet derler.


Bu keşfi yapacak ve seni bilecek tek kişi yine sensin… Şimdi hayatının amacını keşfet vakti..


Keşif yolculuğun sırasında belki hayır demesini bilmen gerekecek. Kırıcı biri olacağım diye korkma sakın. Nezaketli şekilde denilen her “HAYIR” iki taraflı bir iyilik sürecinin başlangıcıdır. Hayır dediğin kişiyi ona iyi gelecek başka bir yola yönlendiriyorsun; kendini ise kendin olabildiğin bir deneyime koyuyorsun. Hayatına başkalarından önce kendini koyarsan sürekli olarak enerjin yükselir, motivasyonunun artar ve hayata sunacakların artar.


Tüm bunlar kendini soyutla ve bencil ol anlamına gelmiyor. Alma ve verme akışı enerjiyi ve bereketi yükseltir. Alışveriş halinde olduğumuz ve hayatımıza dahil olan kişiler, durumlar, olaylar ve hatta sınavlar bize öğretmek, hizmet etmek ya da dikkatimizi başka bir tarafa çekmek için vardır. Odağını belirlerken bunlar kalbinin bir yerinde kalsın.


Sen kendini bulduğun, önceliğini belirlediğin, iyi ve mutlu olduğun sürece üretebilir, gelişebilir ve ışığını etrafına yayabilirsin.


Kendini ararken ve keşif yolculuğu sırasında kendini tartmak istediğin anlar için rituel yaratmanı tavsiye ederim.

Bunun için ortamın düzenli ve temiz olduğuna emin ol, rahat bir köşeye yerleş, rahatlatıcı müzikler açıp, mum ve tütsülerini yak sana özel bir rituel yarat.


Kendini rahat hissettiğinde gözlerini kapat ve çoçukluğundan bugüne kadar hayatına giren kişilere, olaylara ve durumları gözünün önünden geçir. Senin için dönüm noktası dediğin olayları hatırla…


Sen kimsin? Mutlu musun? Seni daha çok ne mutlu eder? Kim olmak istersin? Kimlerle olmak istersin? Hayatının geri kalan vaktinin ne olduğunu bilseydin hayatında neleri değiştirmek isterdin?


Kendini tanıdıkça ve kendin oldukça doğru zamanda senin için iyi olan tüm kapılar açılacak…


Sevgiyle kal…

Aslı Hızal

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kış Esintisi

BEDENİMİZ kışın kendini farkında olmadan nasıl da saklar.. Başımız bereye, ellerimiz eldivenlere, ayaklarımız botlara, vücudumuz kalın montlara gizler kendini… O kalın kıyafetlerin altında hareketini

コメント


bottom of page